UĞUR TÜRESİN
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

MUDURNULU BİLİNCİ

MUDURNULU BİLİNCİ
A- A+ Paylaş

Biz Mudurnulular kadim kültürümüz gereği aza kanat ederek, kendi kendimizi bilir, kendimizin efendisi oluruz. Hiç bir şahsın, maddi güç etkisi altına girmeyiz.

Büyüğü, küçüğü yardımlaşmayı severiz. Cesur olmayı, cömert olmayı, misafiri severiz.

Mudurnuluyu tanıyanlar sözü etkili insanlar derler, Evliya Çelebi bizden “Allah dostu, güvenilen insanlar” diye bahseder,  bundandır insani özelliğimiz ve kendimiz olmamız. Bizde ırkçılık yoktur. Gözümüzde herkes eşit birdir. Üstünlük, tavır iledir, ahlak iledir. Asalet, tavırda yaşam tarzımız, kültürümüz dedir. Yurdumuzda Bizi herkes böyle bilir, güvenir ve sever. Mudurnulunun özü sözü birdir. Bizler insanı severiz Mudurnu’muzda asla kin dargınlık yoktur.

Verdiği sözünden çıkılmayan aile gelenek göreneklerimiz vardır. Hata edeni affederiz, kötülemeyiz. Kavga etmeyiz, izah ederiz, severiz. Her zaman adil ve akil adamlarımız vardır, bir yolunu bulur tatlıya bağlarız. Bizi biz yapan, bu güzel ahlakı ve erdemleri omuzlarımıza yükleyen binlerce yıldan bu yana Mudurnuluyuz'. Katı kurallarımız yoktur, bizi biz yapan geleneklerimiz vardır. Allah, kuran Hz Muhammed yolunda inançlı, erdemli, saygılıyızdır, nezaketliyizdir. Maddi hiçbir değere önem vermeyen, güzel ahlaklı kalbimizle, sözümüzle yaşamımızla dilimizi kültürümüzü doğamızı zanaatlarımızı yaşatmak korumak isteyeniz biz. Bizler iyiyi kötüyü, güzeli bilenleriz. Mudurnu’yuz ahde vefayı bilen büyük bir aileyiz. Bizler Mudurnuluyuz, Bizler Mudurnu’yuz.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

UĞUR TÜRESİN yazıları